Dji Inspire Hasar ve Kaza Nedenleri

Sinema çekimleri için tasarlanmış olan Dji Inspire serisi gelişmiş uçuş ve kamera özellikleriyle dron tutkunlarının da gözdesidir. Inspire 1, HD video transmitter sistemi, 360 ° dönen gimbal ve 4K kamerası ile dünyadaki ilk film yapım dronu olmasının yanısıra uygulama kontrolünün sadeliği ile de büyük dikkat çekmiştir. Zenmuse X5 ve X5R kameralarını destekliyor olması Inspire’ı dünyanın dört bir yanındaki film yapımcıları için kritik bir araç haline getirdi.

Üst düzey çekimler ve profesyonel ekipler için mükemmel sonuçla sağlayan Inspire serisinin yeni pervane ve kurulum kitleri kolay ve daha güvenilir bir kilitleme mekanizmasına sahiptir. DJI’ın yaptığı bu optimizasyon, pervane kurulumunda yaygın olan aşınmayı önemli ölçüde azaltarak böylece pervanenin genel kullanım ömrünü uzatmıştır. Yeni motorun performansı da geliştirilmiş ve daha büyük bir kontrol hissi sağlanmıştır. Uçmaya hazır hava sistemi, profesyonel 4K kamera ve 3 eksenli stabilize gimbal, DJI Lightbridge ile canlı ve kablosuz HD video yayını, uçuş ve kamera kontrolleri ile özel uzaktan kumanda, kamera ayarlarını, videoları düzenlemek ve daha fazlasını yapmak için güçlü bir uygulama, GPS desteği olmayan yerlerde veya kapalı mekanlarda uçuş için Vizyon Konumlandırma sistemi gibi pek çok üstün özelliğe sahiptir.

DJI Inspire 2’de çok daha ileri giderek gövdeye CineCore 2.0 görüntüleme entegre etmiştir. Ayrıca CineCore 2.0 Apple ProRes 422’yi destekler. Inspire 2’nin  pilot için en dikkat çekici farklarından biri, kokpit görünümünün eşdeğerini veren ikinci bir kameranın eklenmesidir. Öne bakan stereo görüntü sensörleri 30 metrelik bir menzile sahiptir ve DJI Inspire 2 54 kph hızda uçarken bile engellerden kaçınmasına yardımcı olur. Ayrıca, cihaz üzerinde dört metreye kadar tarayabilen yukarı bakan bir kızılötesi sistem vardır. Bu da iç mekanda, köprü altında, vs. uçmayı daha güvenli hale getiren öneml bir özelliktir. DJI Inspire 2 ayrıca, aşağıdaki engellerden kaçınmayı sağlayan sensöre de sahiptir.

Bu boyutta bir uçakta duyulmamış bir hız olan saatte 58 mile çıkabilmesi ve maksimum 9 m/s iniş hızına sahip olması da Inspire 2’yi profesyoneller için vazgeçilmez kılmıştır. Kendi kendine ısıtma teknolojisi düşük sıcaklıklarda bile uçmasına izin verirken, çift akü sistemi uçuş süresini maksimum 27 dakikaya kadar çıkarır.

Bütün özelliklerine rağmen Inspire serisi ile yapılan kazalar da azımsanmayacak miktardadır. Özellikle evden çok uzaklaşma, çok yüksekten uçma, aşırı hız, manyetik alanlara maruz kalma ve üst modellerinde her yöne engellerden kaçınma sensörlerine rağmen kalabalık yerlerde reklam panosuna çarpma veya ormanlık alanda ağaçlara çarpma, denize düşme gibi kazalara Inspire serisinde sık karşımıza çıkmaktadır. Bu tür kazaların çok büyük bir bölümü profesyoneller için tasarlanmış Inspire serisinin amatörler tarafından kullanımı sırasında gerçekleşmektedir. Dron kullanımında yeniyseniz Inspire ilk tercihiniz olmamalıdır. Elbette bu profesyonellerin de kaza yapmayacağı anlamına gelmez. Pek çok faktör Dji Inspire kazalarına neden olabilir.

 1. Kullanım klavuzunu iyice okumamak. Dronlar içinde en yüksek güvenlik önlemlerine sahip olan bu gelişmiş dronun aynı zamanda pek çok teknik özelliği bulunmaktadır. Dji Inspire marka dronunuzun bütün özelliklerine ve çalışma prensiplerine hakim olmak için kullanım klavuzu iyice okunmalıdır.
 2. Hazırlıksız sahaya çıkmak. Dron modelleri geliştikçe kullanımları hem kolaylaşmakta hem de daha fazla ustalık gerektirmektedir. Bir dron tutkunu olarak Dji Inspire Drone’unuz ile uçmadan önce DJI GO simülatöründe pratik yapmak bile kaza riskinizi azaltacaktır.

Ayrıca bu şekilde kontrollere alışabilirsiniz.

 1. Yüksekten uçmak. İlk başlarda cihaza tam olarak hakim olana kadar yüksekten uçmamakta fayda vardır. 100 metrenin üstünde çekim yapmak belki daha fazla keyif verecektir ama dronunuzu da kazaya daha açık hale getirecektir. Video ve fotoğraf çekmeye çalışmak yerine önce dronunuzu kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Tutkulu bir fotoğrafçı için fotoğraf çekmemeye çalışmak zor gelebilir ancak Dji Inspire kazalarında, ilk kullanımlarda henüz pilotluk tecrübesi edinmeden yüksekten uçarak bir yandan video ve fotoğraf çekmeye çalışmanın da rolü vardır.
 2. LOS yani görüş alanı dışına çıkmak. Özellikle Dji Inspire 2 “Obstacle Avoidance” (engelden kaçınma) özelliği sayesinde ön, arka, yukarı ve aşağı bakan kameralarla ve kızılötesi sensörlerle sokak direkleri, ağaçlar, köprüler ve binalar gibi önündeki ve arkasındaki engelleri farkedip pilota gerek kalmadan kaçar. Ancak yine de bu ani manevralar sırasında çevresel etkenlerin yoğunluğuna bağlı olarak kaza yapabilir. Kötü hava koşulları, kuş sürüsü, elektro manyetik alan, engebeli bölgeler gibi zorlayıcı pek çok faktör bir araya gelirse uçağınızı görüş alanınızdan uzaklaştırmak kazalara neden olabilir.
 3. Active Track moduna hakim olmamak. Active Track Dji Inspire 2’de hareketli nesneleri  dronunuzun çok farklı şekillerde takip etmesini sağlayan görsel tabanlı bir izleme programıdır. Yani sizi veya başka bir hareketli nesneyi, spotlight profile ve circle modlarında takip ederek çekim yapabilir. Çoğu kullanıcı için harika bir özellik olmasına rağmen eğer açık bir görüş alanı yoksa kolaylıkla kaza yapılabilir. Son olarak takip edilen nesnenin hızına bağlı olarak bir mesafe ayarı yapmanız da çok önemlidir. Eğer hızlı bir nesne yakın mesafeden takip edilirse dronunuz yakınlardaki bir engelden kaçmaya çalışırken veya ani fren yüzünden kaza yapabilir.
 4. Pil ömrüne güvenmek. Inspire 2’nin çift aküsüyle pil ömrü 27 dakikaya uzatılmıştır. Özellikle uçuşlar arasında uzun pil ömrüne güvenerek bataryayı doldurmayı unutursanız dronunuzu evden çok uzağa gönderdiğinizde size geri dönemeyebilir. Çünkü pil seviyesi kritik seviyelere ulaştığında, uçağınız otomatik iniş yapmaya başlayacaktır. Eğer bu durum su üzerinde ya da nüfusun kalabalık olduğu bir bölgede meydana gelirse indiği yere bağlı olarak dron zarar görebilir. Bu nedenle LOS (Line of Sight)’tan çıkmamaya çalışmanız iyi olur.
 5. Kötü çevre koşulları. Inspire serisinin Obstacle Avoidance yani engelden kaçınma modu gökdelenler, köprüler, ağaçlar gibi kötü çevre koşullarında işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak elektrik telleri gibi ince nesneleri bu sensörler algılamaz. Ayrıca dronunuzun ayarlarını bozabilecek büyük metal objeler, yüksek voltaj gerilim hatları, manyetik alanlar, güç istasyonları, sinyal vericileri ve elektromanyetik parazitler kazaya sebep olabilir. Bu nedenle çevreyi ekranınızdan çok iyi tarayabilmeli ve gerektiğinde kontrolü hemen ele alabilmelisiniz. Özellikle ilk uçuşlarınızda, akıllı telefonunuzun ekranına odaklanabilmeniz için dronu izleyebilecek bir arkadaşınızın yanınızda olması önerilir.
 6. Hız tutkusu. Inspire 2’de hem uçuş hızı 58 mile kadar çıkarılmıştır. Geliştirilmiş kamera özellikleriyle de hızlı uçuşlarda bile çok kaliteli sinematografik çekimler yapabilmektedir. Ancak gerek Active Track modunun sağladığı farklı çekim olanağı, gerekse Obstacle Avoidance modunun, nasıl olsa engellerden otomatik kaçınacağına dair verdiği güven duygusu ile hız yaptığınızda yukarıda anlatılan nedenlerden dolayı ani fren yapmanız veya acil iniş yapmanız gerekirse kaza riskiniz artar. Piliniz tam dolu değilken hızlı uçuş cihazınıza zarar verebilir.
 7. Rüzgarlı havalar. Inspire 2, 3290 kg ağırlığa sahip, oldukça büyük ve ağır bir drondur ve stabilitesi de yüksektir. Yine de şiddetli bir rüzgarda her dron dengesini kaybedebilir ve inişte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Dronunuzun stabilitesine güvenerek rüzgarlı havada çekim yapmakta ısrar ederseniz, pilinizin tam dolu olduğundan, dronunuzun görüş alanı içinde olduğundan, çok fazla yüksekte uçmadığından ve çekim süresini fazla tutmadığınızdan emin olmak kaza riskinizi düşürür. Rüzgar hızını ölçmek için bir anemometre yani rüzgar ölçer kullanmak da faydalı olacaktır.
 8. Sport Mode. Sport Mode aktifken Inspire serisinin kolaylaştırıcı özellikleri devre dışı kalır. Bu da kontrolün tamamen pilotta olduğu anlamına gelir. Dronunuzu yeni kullanmaya başladıysanız, tam hakimiyet kazanmadan Sport Mode’da kullanmak kaza oranını arttıracaktır.
 9. Esc Status Hatası – Esc (Electronic Speed Controller) yani Elektronik Hız Kontrolcüsü, uçuş kontrol kartından gelen bilgiye göre motorların hızını artırma ve azaltma işlemini yapar. Esc dronların kritik öneme sahip bileşenlerinden biridir. Esc Status arızası genellikle dron otomatik pilottayken yere sert bir iniş yaptığında motorun kısa devre yapmasıyla meydana gelir. Motorun aniden durdurulması, Esc ve Drv entegrasyonundaki uyumsuzluk, anakart üzerindeki kondansatör arızaları gibi sebeplerle Esc Status hata verebilir. Bu durumda dronunuzu uçurmaya çalışmak mümkün olamayabilir veya uçabilse bile büyük kaza riski taşır.
 10. Kuş saldırıları – Kuş sürülerinin bulunduğu yerlerde de kazalar sık olmaktadır. Bazı yırtıcı kuşlar kendi bölgelerine girilmesinden rahatsız olurlar ve bölgelerini korumak için sık sık dronlara saldırırlar.
 11. Kalkış ve iniş kazaları – Kum, deniz, su birikintisi veya engebeli bir zemine inmeye çalışmak veya dronunuzu inerken elle yakalamaya çalışmak çok risklidir.
 12. Su ile temas – Dronunuzun suya düşmesi veya bir şekilde ıslanması durumunda elektronik devreleri zarar görebilir veya oksitlenme olabilir.

Dji Inspire Tamir Konuları

Dji Inspire Drone’un Yetkili Servisi olarak hasarlı parçalarının yenileriyle değiştirilmesi veya tamir edilmesini kolaylıkla ve titizlikle yapmaktayız.

 • Dji Inspire kamera tamiri ve değişimi
 • Dji Inspire ve Zenmuse X5 ve X5R kamera kalibrasyonu
 • Dji Inspire bağlantı aparatlarının tamiri ve değişimi
 • Dji Inspire gimbal kalibrasyonu hatasının düzeltilmesi
 • Dji Inspire IMU kalibrasyon hatasının düzeltilmesi- Dronunuzun ivme, açı, hız ve yükseklik olarak ayarlarının yapılmasını sağlayan IMU kalibrasyonu hava aracınızın gvenliği için çok önemlidir. Zaman zaman IMU kalibrasyonu hata verebilir, bu durumda IMU kalibrasyonunu yeniden yapmaktayız.
 • Dji Inspire akü değişimi
 • Dji Inspire kolların tamiri ve değişimi
 • Dji Inspire motor tamiri ve değişimi – Oldukça sağlam bir motora sahip olmakla birlikte yapılan kazanın şiddetine göre motor arızası söz konusu olduğunda önce tamir yoluna gidilmektedir. Motorun tamiri mümkün değilse yenisiyle değiştirilir.
 • Dji Inspire Gyro sensörü arızası – Dji Inspire’ın bir diğer harika özelliği olan ve uçağınızın havada stabil kalmasını sağlayan Gyro sensöründe bir arıza meydana geldiğinde titizlikle tamir veya gerekirse parça değişimi yapılır.
 • Dji Inspire Esc Status Hatası – Esc Status hatasının altında yatan nedenler araştırılarak, motor veya anakart gibi parçalardaki arızaların giderilmesiyle Esc Status yeniden çalışır hale getirilir.
 • Dji Inspire gimbal tamiri ve değişimi – Dji Phantom 4 Pro gimbali de önceki modellere göre daha gelişkindir ancak yine de sert kazalarda hasar görebilmektedir. Sert bir darbe veya yere çakılma sonucu gimbal kırılabilir veya kopabilir. Bu durumda yetkili servisimizde gereken titizlik ve özen gösterilerek gimbal tamiri yapılır. Eğer tamiri mümkün değilse yenisiyle değiştirilir.
 • Dji Inspire gövde ve shell tamiri ve değişimi – Kaza veya düşme esnasında gövde ve shell’de kırık ve çatlaklar meydana gelir. Bu durumda genellikle yenisiyle değiştirilir.
 • Dji Inspire ribon kablosunun değişimi – Gimbal üzerinde bulunan ribon kablosu da en sık hasar gören parçalardan biridir. Tamiri mümkün olmadığı için yenisiyle değiştirilir.
 • Dji Inspire batarya tamiri ve değişimi
 • Dji Inspire anakart tamiri – Anakartta meydana gelen her türlü elektronik arıza tespit edilerek tamir edilir.
 • Dji Inspire kumanda tamiri ve değişimi
 • Dji Inspire sıvı teması sonrası tamir ve bakımı– Herhangi bir sıvı temasına maruz kalması cihazda oksitlenme ve anakartta elektronik arızalar gibi cihazın çalışmasını engelleyecek boyutta hasara neden olabilir. Bu durumda gereken tamir ve bakım titizlikle yapılır.
 • Dji Inspire iniş takımlarının tamiri ve değişimi
 • Dji Inspire compass arızası tamiri ve değişimi
 • Dji Inspire Yaw kontrol kartlarının tamiri ve değişimi – Dronun yatay eksende sağa veya sola dönme hareketini yapmasına imkan veren Yaw kontrol kartlarının tamiri veya değişimi yapılır.