Dji Mavic

Dji Mavic Pro gibi engellerden kaçınmak için sensörleri olan bir dronun bile kaza yapması olağandır. Bir masadan düşmesi bile hassas kamera merceğine veya gimbale kolaylıkla zarar verebilir. Dji Mavic Drone’da meydana gelen hasarların büyük bir bölümü pilot hatasından kaynaklanmaktadır. Dji Mavic’in kaza oranının diğer dronlara göre daha fazla olmasında, özellikle yeni başlayanların bu kullanımı nispeten kolay, kompakt dronu çok tercih etmesinin payı büyüktür. Çünkü henüz drone kullanımında ustalaşmadan yani drone hakimiyeti kazanmadan kullanmaya çalışmak genellikle çarpma veya düşme gibi kazalara yol açar. Bir DJI marka dronun özelliklerini ve kullanım detaylarını iyice kavradıktan sonra, başlarda daha kontrollü ortamlarda kullanmaya başlamak kazaları en aza indirebilir.

 1. Kapalı ortamlar. Kapalı ortamlarda yapılan uçuşlarda çok sık kazalar meydana gelir. Dji Mavic’in arka sensörlerinin olmaması, acemi bir pilotun geri giderken arkasındaki bir şeye çarpmasına neden olabilir. Bu nedenle iyice ustalaşmadan kapalı ortamlarda uçuş denemeleri tehlikeli olabilir.
 2. Evden çok uzaklaşmak. Piliniz azaldığında eve dönüş komutu RTH’yi (Return to Home) iptal etmek için 10 saniyelik bir uyarı mesajı alırsınız. RTH’yi iptal ettikten sonra hala uçabilirsiniz, ancak pil seviyesi kritik seviyelere ulaştığında, uçağınız otomatik iniş yapmaya başlayacaktır. Otomatik iniş iptal edilemez ancak pitch, roll ve yaw hala kontrol edilebilir. Yani dronunuz yatay veya önden arkaya giden ekseninde sağa ve sola dönebilir. Eğer bu durum su üzerinde ya da nüfusun kalabalık olduğu bir bölgede meydana gelirse indiği yere bağlı olarak dron zarar görebilir.
 3. LOS dışına çıkmak. Görüş alanının dışında uçmak da çok tehlikelidir. Binalar, ağaçlar, yüksek gerilim hatları gibi kameranızdan dronu görmenizi engelleyen şeyler kaza yapmanıza neden olabilir. Bu nedenle özellikle yeni başlayanların LOS (Line of Sight)’tan çıkmamaları gerekir.
 4. Geriye doğru uçmak. Geriye doğru uçan bir drondan alınan görüntüler görsel açıdan çok tatmin edicidir. Bununla birlikte Dji Mavic gibi arka sensörü olmayan bir dronunuz varsa bu uçuşu yapmak için biraz daha tecrübe kazanmanız ve temkinli olmanız önerilir. Ancak iyi bir görüş açısına sahip olunduğunda ve dronun arkasında durulduğunda bu şekilde çekim yapılabilir. Aksi takdirde bu da en fazla yapılan kazalardan biridir.
 5. Kötü çevre koşulları. Aşağıdaki gibi kötü çevre koşullarında uçmak Dji Mavic Drone ile yapılan kazaların çoğunun başlıca sebebidir.
 • Yüksek binalar
 • Gökdelenler
 • Metal veya manyetik alanlara girilmesi
 • Güç istasyonları
 • Yüksek voltajlı güç hatları
 • TV vericileri
 • Mobil sinyal vericiler
 • Herhangi bir sinyal veya elektromanyetik parazit kaynağı
 • Fren mesafesini korumamak. Tam hızda uçmak her zaman eğlencelidir ancak bu durumda tıpkı bir arabada olduğu gibi fren mesafesinin de artması gerektiği genellikle göz ardı edilir. Ani bir şekilde durmaya çalışmaktansa daha erken fren yapmaya başlamak kaza riskini azaltacaktır.
 1. Kuş saldırıları. Kuş sürülerinin bulunduğu yerlerde de kazalar sık olmaktadır. Bazı yırtıcı kuşlar kendi bölgelerine girilmesinden rahatsız olurlar ve bölgelerini korumak için sık sık dronlara saldırırlar.
 2. Kalkış ve iniş kazaları – Kum, deniz, su birikintisi veya engebeli bir zemine inmeye çalışmak veya dronunuzu inerken elle yakalamaya çalışmak çok risklidir.
 3. Esc Status Hatası – Esc (Electronic Speed Controller) yani Elektronik Hız Kontrolcüsü, uçuş kontrol kartından gelen bilgiye göre motorların hızını artırma ve azaltma işlemini yapar. Esc dronların kritik öneme sahip bileşenlerinden biridir. Esc Status arızası genellikle yere sert bir iniş yaptığında motorun kısa devre yapmasıyla meydana gelir. Motorun aniden durdurulması, Esc ve Drv entegrasyonundaki uyumsuzluk, anakart üzerindeki kondansatör arızaları gibi sebeplerle Esc Status hata verebilir. Bu durumda dronunuzu uçurmaya çalışmak mümkün olmayabilir veya uçabilse bile büyük kaza riski taşır.
 4. Rüzgarlı havalar – Dji Mavic küçük ve hafif bir dron olduğu için rüzgarlı ortamlarda uçması risklidir. Rüzgarda dengesini kaybedebilir ve eve dönme süresini hesaplarken rüzgar hızını hesaba katmaz. Dolayısıyla uzaktaysanız ve rüzgar güçlü esiyorsa, o zaman dronunuzu eve geri getiremeyebilirsiniz. Rüzgar hızını ölçmek için bir anemometre yani rüzgar ölçer satın alabilirsiniz. Böylece rüzgarlı havalarda fazla uzakta ve yüksekte uçmasını engellemiş olursunuz.
 5. Yüksekten uçmak. 40 – 50 metrenin üstünde uçmak Dji Mavic dronunuzu kuş sürülerinden, hava akımından korumanızı engelleyebilir veya pilinin azalması durumunda eve geri getiremeyebilirsiniz.

Dji Mavic Drone Servis

Dji Mavic Drone ile yapılan kazaların çoğunda, dayanıklı bir gövdesinin olmasına rağmen çeşitli hasarlar meydana gelir. Bunda hem merceğinin çok hassas olmasının hem de kompakt yapısının rolü vardır. Bununla birlikte Dji Mavic Drone birkaç parçadan oluştuğu için tamiri ve parçalarının değişimi de daha uygun maliyetli ve kolaydır.

 • Dji Mavic Drone gimbal tamiri ve değişimi – Dji Mavic Drone’un gimbali de kendisi gibi küçük ve hassas olduğundan herhangi bir kazada kolaylıkla zarar görebilir. Bir darbe sonucu gimbalin kırılması veya kopması söz konusu olabilir. Bu durumda servisimizde gereken titizlik ve özen gösterilerek gimbal tamiri yapılır. Eğer tamiri mümkün değilse yenisiyle değiştirilir.
 • Dji Mavic Drone IMU kalibrasyon hatasının düzeltilmesi- Dronunuzun ivme, açı, hız ve yükseklik olarak ayarlarının yapılmasını sağlayan IMU kalibrasyonu hava aracınızın gvenliği için çok önemlidir. Zaman zaman IMU kalibrasyonu hata verebilir, bu durumda IMU kalibrasyonunu yeniden yapmaktayız.
 • Dji Mavic Drone gimbal kalibrasyonu hatasının düzeltilmesi
 • Dji Mavic Drone gövde ve shell tamiri ve değişimi – Kaza veya düşme esnasında gövde ve shell’de kırık ve çatlaklar meydana gelir. Bu durumda genellikle yenisiyle değiştirilir.
 • Dji Mavic Drone ribon kablosunun değişimi – Gimbal üzerinde bulunan ribon kablosu da en sık hasar gören parçalardan biridir. Tamiri mümkün olmadığı için yenisiyle değiştirilir.
 • Dji Mavic Drone batarya tamiri ve değişimi
 • Dji Mavic Drone anakart tamiri – Anakartta meydana gelen her türlü elektronik arıza tespit edilerek tamir edilir.
 • Dji Mavic Drone ESC Statüs hataları – Esc Status hatasının altında yatan nedenler araştırılarak, motor veya anakart gibi parçalardaki arızaların giderilmesiyle Esc Status yeniden çalışır hale getirilir.
 • Dji Mavic Drone kumanda tamiri ve değişimi
 • Dji Mavic Drone kollarının ve iniş takımlarının tamiri ve değişimi – Dji Mavic’in ön ve arka kollarının ve iniş takımlarının tamiri veya değişimi ile yeniden güvenli bir şekilde uçması sağlanır.
 • Dji Mavic Drone sıvı teması sonrası tamir ve bakımı– Herhangi bir sıvı temasına maruz kalması cihazda oksitlenme ve anakartta elektronik arızalar gibi cihazın çalışmasını engelleyecek boyutta hasara neden olabilir. Bu durumda gereken tamir ve bakım titizlikle yapılır.
 • Dji Mavic Drone compass arızası tamiri ve değişimi
 • Dji Mavic Drone Yaw kontrol kartlarının tamiri ve değişimi – Dronun yatay eksende sağa veya sola dönme hareketini yapmasına imkan veren Yaw kontrol kartlarının tamiri veya değişimi yapılır.
 • Dji Mavic Drone motor tamiri ve değişimi – Bu küçük ve hassas dron kaza yaptığında en çok arızalanan parçalarından biri de motorudur. Motor arızası söz konusu olduğunda tarafımızdan titizlikle tamir edilir. Motorun tamiri mümkün değilse yenisiyle değiştirilir.