Dji Phantom 4 Drone’un Hasar ve Kaza Nedenleri

Dji Phantom 4, serinin önceki versiyonlarına göre yarı profesyonel yapısıyla hem amatörlere hem de düğün, nişan, toplantı gibi organizasyonlarda çekim yapan küçük işletme sahibi profesyonellere hitap eder. Havadayken kullanımı kolay olmakla birlikte, her zamankinden daha zekice tasarlanmış yapısıyla daha güvenli uçuşlar ve daha iyi çekimler yapmanıza izin verir. Kaza yapmayı ya da kaza sonrası hasar riskini en aza indirgeyecek çeşitli özellikleri içermesine rağmen Dji servis ile yapılan kazaların sayısı da azımsanacak kadar az değildir. Aslında bunun başlıca nedeni, pilotu neredeyse tamamen devreden çıkaran pek çok gelişmiş özelliği sayesinde pilotun dronu güvenli bir şekilde uçurmak için kontrolü elden bırakarak daha iyi ve farklı çekimler yapmaya çalışmasıdır.

Dji Phantom 4 Drone’unuzdan en iyi şekilde faydalanmak ve onu güvenli bir şekilde uçurmak için sınırlarınızı bilmek ve hava fotoğrafları veya videoları çekerken nasıl çalıştığını tüm detaylarıyla öğrenmek önemlidir. Önce dronunuzu güvenli uçurma ve eve getirme konusunda uzmanlaşırsanız, daha sonra kameranızın üstün çekim özelliklerini kullanırken, riskli bir durum oluştuğunda uçuş kontrolünü hemen elinize alabilirsiniz. Gerekli yerde doğru müdahale dronunuzun ömrünü uzatacaktır.

Çoğu pilot hatalarından kaynaklanan Dji Phantom 4 Drone ile yapılan başlıca kazalar ve oluşan hasarların nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kullanım klavuzunu iyice okumamak. Şu ana kadar dronlar ile yapılan kazaların nedenleri araştırılıp, pilot hatalarını en aza indirmek için arttırılan güvenlik önlemlerini içeren bu gelişmiş dron ile hala kaza yapıyorsanız bunun ilk nedeni cihazın özelliklerini tam olarak bilmemek olabilir.
 2. Hazırlıksız sahaya çıkmak. Dron modelleri geliştikçe kullanımları hem kolaylaşmakta hem de daha fazla ustalık gerektirmektedir. Bir dron tutkunu olarak Dji Phantom 4 Drone’unuz ile uçmadan önce DJI GO simülatöründe en az 2 saat pratik yapmak bile kaza riskinizi azaltacaktır.

Ayrıca bu şekilde kontrollere alışabilirsiniz.

 1. Yüksekten uçmak. İlk başlarda yüksekten uçmamakta fayda vardır. 100 metrenin üstünde çekim yapmak belki daha fazla keyif verecektir ancak dronunuzu da kazaya daha açık hale getirecektir. Video ve fotoğraf çekmeye çalışmak yerine önce dronunuzu kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Tutkulu bir fotoğrafçı için fotoğraf çekmemeye çalışmak zor gelebilir ancak Dji Phantom 4 kazalarında, ilk kullanımlarda henüz pilotluk tecrübesi edinmeden yüksekten uçarak bir yandan video ve fotoğraf çekmeye çalışmanın da rolü vardır.
 2. LOS yani görüş alanı dışına çıkmak. Dji Phantom 4 “Obstacle Avoidance” (engelden kaçınma) özelliği sayesinde ön yüzündeki kameralarla sokak direkleri, ağaçlar, köprüler ve binalar gibi önündeki engelleri farkedip pilota gerek kalmadan kaçar. Ancak arka sensörleri olmadığı için bu ani manevralar sırasında arkasındaki bir nesneye çarpabilir. Bu özelliğe fazla güvenip uçağınızı görüş alanınızdan uzaklaştırmak kazalara neden olabilir.
 3. Active Track moduna hakim olmamak. Active Track Dji Phantom 4’e eklenen, hareketli nesneleri dronunuzun takip etmesini sağlayan görsel tabanlı bir izleme programıdır. Yani sizi veya başka bir hareketli nesneyi takip ederek çekim yapabilir. Çoğu kullanıcı için harika bir özellik olmasına rağmen eğer açık bir görüş alanı yoksa kolaylıkla kaza yapabilir. Eğer dronunuzun takip etmesini istediğiniz kişi veya araç çevre renkleriyle çok benzer renklere sahipse dronun kafası karışarak neyi takip edeceğini şaşırabilir. Bu da onu kontrol etmenizi zorlaştırabilir. Son olarak takip edilen nesnenin hızına bağlı olarak bir mesafe ayarı yapmanız da çok önemlidir. Eğer hızlı bir nesne yakın mesafeden takip edilirse dronunuz nesnenin aniden arkasına dönmesiyle veya yakınlardaki bir engelden kaçmaya çalışırken kaza yapabilir.
 4. Pil ömrüne güvenmek. Dji Phantom 4’ün pil ömrü 28 dakikaya çıkartılmıştır. Bu yarı profesyonel bir dron için iyi bir süredir ancak buna güvenip dronunuzu evden çok uzağa göndermemek gerekir. Çünkü pil seviyesi kritik seviyelere ulaştığında, uçağınız otomatik iniş yapmaya başlayacaktır. Eğer bu durum su üzerinde ya da nüfusun kalabalık olduğu bir bölgede meydana gelirse indiği yere bağlı olarak dron zarar görebilir. Bu nedenle LOS (Line of Sight)’tan çıkmamaya çalışmanız iyi olur.
 5. Geriye doğru uçmak. Dji Phantom 4’ün arka sensörleri olmadığından geriye doğru uçuşlar risklidir. Ancak iyi bir görüş açısına sahipseniz, geniş, engelsiz bir alanda uçuyorsanız ve dronun arkasındaysanız geriye doğru uçuş çekimlerini deneyebilirsiniz. Aksi takdirde kaza riski artar.
 6. Kötü çevre koşulları. Dji Phantom 4’ün Obstacle Avoidance yani engelden kaçınma modu gökdelenler, köprüler, ağaçlar gibi kötü çevre koşullarında işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak elektrik telleri gibi ince nesneleri bu sensörler algılamaz. Ayrıca dronunuzun ayarlarını bozabilecek büyük metal objeler, yüksek voltaj gerilim hatları, manyetik alanlar, güç istasyonları, sinyal vericileri ve elektromanyetik parazitler kazaya sebep olabilir. Bu nedenle çevreyi ekranınızdan çok iyi tarayabilmeli ve gerektiğinde kontrolü hemen ele alabilmelisiniz. Özellikle ilk uçuşlarınızda, akıllı telefonunuzun ekranına odaklanabilmeniz için dronu izleyebilecek bir arkadaşınızın yanınızda olması önerilir.
 7. Hız tutkusu. Dji Phantom 4 geliştirilmiş kamera özellikleriyle de hızlı uçuşlarda nispeten çok iyi çekimler yapabilmektedir. Ancak gerek Active Track modunun sağladığı farklı çekim olanağı, gerekse Obstacle Avoidance modunun, nasıl olsa engellerden otomatik kaçınacağına dair verdiği güven duygusu ile hız yaptığınızda yukarıda anlatılan nedenlerden dolayı ani fren yapmanız gerekirse kaza riskiniz artar.
 8. Rüzgarlı havalar. Her ne kadar Dji Phantom 4 serinin önceki dronlarına göre çok daha istikrarlı olsa da rüzgarda her dron dengesini kaybedebilir ve eve dönme süresini hesaplarken DJI dronları rüzgar hızını hesaba katmaz. Dolayısıyla uzaktaysanız ve rüzgar güçlü esiyorsa, o zaman dronunuzu eve geri getiremeyebilirsiniz. Rüzgar hızını ölçmek için bir anemometre yani rüzgar ölçer kullanabilirsiniz.
 9. Sport Mode. Sport Mode aktifken Dji Phantom 4’ün kolaylaştırıcı özellikleri devre dışı kalır. Bu da kontrolün tamamen pilotta olduğu anlamına gelir. Dron kullanımında yeniyseniz başlarda Sport Mode’da kullanmak kaza oranını arttıracaktır. Ancak kapalı mekanlarda ya da düşük irtifada çekim yapmanız gerektiğindeyse Sport Mode’u çalıştırarak kontrolü ele almak isteyebilirsiniz.
 10. Esc Status Hatası. Esc (Electronic Speed Controller) yani Elektronik Hız Kontrolcüsü, uçuş kontrol kartından gelen bilgiye göre motorların hızını artırma ve azaltma işlemini yapar. Esc dronların kritik öneme sahip bileşenlerinden biridir. Dji servis Esc Status arızası genellikle dron otomatik pilottayken yere sert bir iniş yaptığında motorun kısa devre yapmasıyla meydana gelir. Motorun aniden durdurulması, Esc ve Drv entegrasyonundaki uyumsuzluk, anakart üzerindeki kondansatör arızaları gibi sebeplerle Esc Status hata verebilir. Bu durumda dronunuzu uçurmaya çalışmak mümkün olamayabilir veya uçabilse bile büyük kaza riski taşır.
 11. Kuş saldırıları. Kuş sürülerinin bulunduğu yerlerde de kazalar sık olmaktadır. Bazı yırtıcı kuşlar kendi bölgelerine girilmesinden rahatsız olurlar ve bölgelerini korumak için sık sık dronlara saldırırlar.
 1. Kalkış ve iniş kazaları. Kum, deniz, su birikintisi veya engebeli bir zemine inmeye çalışmak veya dronunuzu inerken elle yakalamaya çalışmak çok risklidir.
 2. Su ile temas. Dronunuzun suya düşmesi veya bir şekilde ıslanması durumunda elektronik devreleri zarar görebilir veya oksitlenme olabilir.

DJI Phantom 4 Drone’un Tamir Konuları

Dji Phantom 4’ün Yetkili Servisi olarak hasarlı parçalarının yenileriyle değiştirilmesi veya tamir edilmesini kolaylıkla ve titizlikle yapmaktayız. Çarpma ve kırıklara karşı çok daha sağlam parçalarla donatılmış olan Dji Phantom 4’ün servis ücreti ve maliyetleri de uygundur.

 • Dji Phantom servis ve değişimi
 • Dji Phantom 4 IMU kalibrasyon hatasının düzeltilmesi – Dronunuzun ivme, açı, hız ve yükseklik olarak ayarlarının yapılmasını sağlayan IMU kalibrasyonu hava aracınızın gvenliği için çok önemlidir. Zaman zaman IMU kalibrasyonu hata verebilir, bu durumda IMU kalibrasyonunu yeniden yapmaktayız.
 • Dji Phantom 4 gimbal kalibrasyonu hatasının düzeltilmesi
 • Dji Phantom 4 motor tamiri ve değişimi – Oldukça sağlam bir motora sahip olmakla birlikte yapılan kazanın şiddetine göre motor arızası söz konusu olduğunda önce tamir yoluna gidilmektedir. Motorun tamiri mümkün değilse yenisiyle değiştirilir.
 • Dji Phantom 4 Gyro sensörü arızası – Dji Phantom 4’ün bir diğer harika özelliği olan ve uçağınızın havada stabil kalmasını sağlayan Gyro sensöründe bir arıza meydana geldiğinde titizlikle tamir veya gerekirse parça değişimi yapılır.
 • Dji Phantom 4 Esc Status Hatası – Esc Status hatasının altında yatan nedenler araştırılarak, motor veya anakart gibi parçalardaki arızaların giderilmesiyle Esc Status yeniden çalışır hale getirilir.
 • Dji Phantom 4 gimbal tamiri ve değişimi – Dji Phantom 4 gimbali de önceki modellere göre daha gelişkindir ancak yine de sert kazalarda hasar görebilmektedir. Sert bir darbe veya yere çakılma sonucu gimbal kırılabilir veya kopabilir. Bu durumda yetkili servisimizde gereken titizlik ve özen gösterilerek gimbal tamiri yapılır. Eğer tamiri mümkün değilse yenisiyle değiştirilir.
 • Dji Phantom 4 gövde ve shell tamiri ve değişimi – Kaza veya düşme esnasında gövde ve shell’de kırık ve çatlaklar meydana gelir. Bu durumda genellikle yenisiyle değiştirilir.
 • Dji Phantom 4 ribon kablosunun değişimi – Gimbal üzerinde bulunan ribon kablosu da en sık hasar gören parçalardan biridir. Tamiri mümkün olmadığı için yenisiyle değiştirilir.
 • Dji Phantom 4 batarya tamiri ve değişimi
 • Dji Phantom 4 anakart tamiri ve değişimi – Anakartta meydana gelen her türlü elektronik arıza tespit edilerek tamir edilir. Anakart tamir edilemeyecek derecede hasar gördüyse yenisiyle değiştirilir.
 • Dji Phantom 4 kumanda tamiri ve değişimi
 • Dji servis Herhangi bir sıvı temasına maruz kalması cihazda oksitlenme ve anakartta elektronik arızalar gibi cihazın çalışmasını engelleyecek boyutta hasara neden olabilir. Bu durumda gereken tamir ve bakım titizlikle yapılır.
 • Dji Phantom 4 iniş takımlarının tamiri ve değişimi
 • Dji Phantom 4 compass arızası tamiri ve değişimi
 • Dji Phantom 4 Yaw kontrol kartlarının tamiri ve değişimi – Dronun yatay eksende sağa veya sola dönmesi hareketini yapmasına imkan veren Yaw kontrol kartlarının tamiri veya değişimi yapılır.